پنج شنبه, 11 شهریور 1400 15:57

دستگاه تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا چیست و هنگام خرید به چه نکاتی باید توجه کنیم

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا

 

پنجره ها و درهای کم مصرف برای جلوگیری از آلودگی ها در خانه شما خوب هستند ، اما بسیاری از چیزهای بد را نیز به دام می اندازند. به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست ، غلظت برخی از آلاینده ها اغلب دو تا پنج برابر بیشتر از محیط بیرون از خانه است.

آلاینده ها - مانند دود تنباکو ، سوزاندن چوب و پخت و پز. گازهای تمیز کننده و مصالح ساختمانی ؛ غبار؛ قالب ؛ و شوره حیوانات خانگی - همه به محیط ناسالم داخلی کمک می کنند که تأثیرات منفی بر سلامت انسان دارد. در طول یک سال گذشته ، ما شاهد این شرایط خطرناک با وجود آتش سوزی در کالیفرنیا و غرب میانه-و همچنین SARS-CoV-2 هستیم ، اگر کسی در خانه مبتلا به ویروس عامل COVID-19 باشد. (برای همه چیزهایی که باید در مورد همه گیری بدانید ، به راهنمای ما در مورد ویروس کرونا مراجعه کنید .)

ذرات ریز به قطر 10 میکرومتر یا کوچکتر ، از جمله ذرات موجود در گرد و غبار و دود ، به ویژه نگران کننده هستند زیرا می توانند به عمق ریه ها راه پیدا کنند. تنفس ذرات برای چند ساعت یا چند روز برای تشدید ریه ها و ایجاد حملات آسم کافی است و در افراد مبتلا به بیماری قلبی با حمله قلبی مرتبط است. طبق گزارش EPA ، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سطوح بالای ذرات با برونشیت ، کاهش عملکرد ریه و مرگ زودرس مرتبط است.

ترکیبات آلی فرار (VOCs) ، از جمله فرمالدئید ، که از چسب ها ، رنگ ها و محصولات پاک کننده به هوا منتقل می شوند ، می توانند باعث تحریک بینی ، گلو و چشم شوند. سردرد ؛ حالت تهوع؛ و آسیب به کبد ، کلیه و سیستم عصبی. برخی از گازها مانند رادون باعث سرطان ریه و مرگ می شوند.

بهترین دستگاه تصفیه هوا را برای منزل خود بیابید
ما جدیدترین دستگاه های تصفیه هوا را برای بررسی ادعاها آزمایش ، ارزیابی و مقایسه می کنیم تا بتوانید بهترین دستگاه تصفیه هوا را پیدا کنید.
عضو شوید


آیا دستگاه های تصفیه هوا می توانند کمک کنند؟


بهترین راه ها برای بهبود هوای داخل خانه حذف منابع آلاینده و تهویه با هوای تمیز بیرون است. هنگامی که این روش ها ناکافی هستند یا امکان پذیر نیستند ، دستگاه های تصفیه هوای اتاق می توانند کمک کنند. دستگاه های تصفیه هوای اتاق به گونه ای طراحی شده اند که هوا را در یک اتاق مجزا فیلتر می کنند ، نه در کل خانه ، مانند یک سیستم کل خانه که به سیستم گرمایش ، تهویه و تهویه خانه متصل شده است. و در حالی که آنها به کاهش آلودگی داخلی کمک می کنند ، محدودیت هایی برای انجام آنها وجود دارد.

چه تصفیه کننده هوا به خوبی تصفیه کننده هوا که به خوبی انجام در آزمایش های ما ثابت در آزمایشگاه های ما به خوبی در فیلتر گرد و غبار، دود، و گرده را از هوا می باشد. مطالعات متعدد در مورد تصفیه کننده های هوا در اتاق نشان می دهد که استفاده از فیلترهای HEPA منجر به کاهش 50 درصدی یا بیشتر در ذرات معلق می شود. در یک مطالعه در سال 2018 بر روی 130 خانوار ، فیلتراسیون منجر به کاهش حدود 30 درصدی ذرات درشت مانند گرد و غبار شد.

اما این چگونه بر سلامتی تأثیر می گذارد؟ تقریباً دهها مطالعه - از جمله مطالعات انجام شده در ونکوور ، بریتیش کلمبیا ؛ تایپه ، تایوان ؛ و ماساچوست - اثرات قلبی عروقی را نادیده گرفت و سلامت قلب و عروق را در بین شرکت کنندگان بهبود بخشید. بررسی هشت مطالعه EPA بر آلرژی و علائم آسم متمرکز بود و پیشرفت های ملایم را در حداقل یک حوزه بهداشتی مانند برخی علائم آلرژی (که از فردی به فرد دیگر متفاوت است) نشان داد. و شرکت کنندگان آسم در مطالعه سال 2018 دانشگاه کالیفرنیا ، دیویس (PDF) ، از کاهش 20 درصدی ویزیت کلینیک ها خبر دادند.

با این حال ، مجامع علمی و پزشکی نمی توانند به طور قطعی استفاده از دستگاه های تصفیه هوا را با مزایای سلامتی مرتبط کنند ، زیرا مزایای بهداشتی گزارش شده در بین شرکت کنندگان ناسازگار است و مطالعات طولانی مدت بسیار کمی انجام شده است. بعلاوه ، برخی از متغیرها متغیرهای دیگری نیز داشتند ، مانند استفاده منظم از جاروبرقی (CR می تواند به شما در انتخاب یکی از آن ها نیز کمک کند) ، روکش بالش و بیرون آوردن حیوانات خانگی از اتاق خواب ، که همه آنها می توانند بر نتایج تأثیر بگذارند.

در مورد ویروس کرونا ، دستگاه های تصفیه هوا با فیلترهای HEPA قادرند قطرات را که ویروس کرونا در آنها حرکت می کند (هنگام سرفه ، صحبت یا تنفس افراد) ضبط کنند . اما شما به هوایی نیاز دارید که به طور مداوم هوای کافی را جذب کند تا ذرات ویروس را کاهش دهد.

دستگاه های تصفیه هوا چه کار نمی کنند


یک دستگاه تصفیه هوا می تواند مواد حساسیت زا را تنها در حالی که در هوا شناور هستند از بین ببرد. آلرژن های بزرگتر و سنگین تر ، مانند کنه ها ، کپک و گرده ، آنقدر سریع روی زمین می نشیند که دستگاه تصفیه هوا نمی تواند به موقع آنها را جذب کند.

 

به گفته EPA آنچه که هنوز نمی دانیم رادون نقطه کور دیگری برای تصفیه کننده هوا و دیگر پاک کننده های هوا است. مطالعات در مورد توانایی دستگاه های تصفیه هوا در مقابله با این گاز خطرناک بی نتیجه است. و در حقیقت ، تحقیقات کافی در مورد تصفیه کننده های هوا که به صورت گروهی آلاینده های گازی را مورد بررسی قرار می دهند وجود ندارد ، بنابراین مشخص نیست که دستگاه های تصفیه هوا چقدر موثر هستند. همچنین اطلاعات محدودی در مورد تأثیر دستگاه های تصفیه کننده هوا یونیزه کننده بر سلامتی وجود دارد. این امر ما را به یک نکت important مهم دیگر می رساند: انواع مختلف تکنولوژی تصفیه هوا موجود.

گروهی از دستگاه های تصفیه هوا در آزمایشگاه آزمایش CR.
رتبه بندی تصفیه کننده هوا توسط گزارشات مصرف کننده

انواع دستگاه تصفیه هوا


چندین فناوری تصفیه کننده هوا برای مقابله با آلودگی داخلی استفاده می شود.

برخی بهتر از دیگران کار می کنند . برخی از آنها می توانند برای سلامتی شما مضر باشند.

فیلترهای مکانیکی:

این نوعی است که ما آزمایش می کنیم. دستگاه های تصفیه هوا با فیلترهای چین دار با استفاده از فن ها هوا را از طریق تارهای متراکم از الیاف خوب که ذرات را به دام می اندازند ، عبور می دهند. فیلترهایی با مش بسیار ظریف ، فیلترهای HEPA هستند - آنهایی که دارای مجوز جمع آوری 99.97 درصد ذرات با اندازه معین (قطر 0.3 میکرومتر - برای مثال رنگدانه های دود و رنگ) هستند. فیلترهای HEPA می توانند ذرات بزرگتر ، از جمله گرد و غبار ، گرده و برخی از اسپورهای قالب را از بین ببرند ، در حالی که در هوا معلق هستند. (توجه داشته باشید که برخی از فیلترهای دارای برچسب "HEPA-type" یا "HEPA-like" دارای گواهینامه مطابق با الزامات یک فیلتر HEPA واقعی نیستند اما ممکن است هنوز در آزمایشات ما به اندازه کافی عمل کنند.)

در مورد محدودیت ها ، فیلترهای مکانیکی به گازها و بوها کمک نمی کنند. و نگهداری آنها می تواند گران باشد. فیلترهای مکانیکی هر شش تا 12 ماه نیاز به تعویض دارند. آنها می توانند تا 200 دلار برای هر فیلتر هزینه داشته باشند ، اما معمولاً حداکثر 80 دلار است.

فیلترهای کربن فعال

فیلترهای جاذب به جای جذب ذرات مانند فیلترهای مکانیکی ، از کربن فعال استفاده می کنند که می تواند برخی از مولکول های ایجاد کننده بو را از هوا جذب کند. آنها همچنین ممکن است با برخی از گازها مقابله کنند ، اما در برابر فرمالدئید ، آمونیاک یا اکسید نیتروژن م particularlyثر نیستند. از آنجا که با ذرات مبارزه نمی کنند ، بسیاری از دستگاه های تصفیه هوا دارای فیلتر کربن فعال و فیلتر چین دار برای جذب ذرات هستند. هرچند کربن فعال سریعتر از فیلتر چین دار اشباع می شود و نیاز به تعویض بیشتر دارد - هر سه ماه ، در حالی که فیلترهای چین دار هر 6 تا 12 ماه یکبار. و آماده باشید: فیلترهای کربن فعال هر کدام تا 50 دلار هزینه دارند.

CR در حال حاضر برای از بین بردن بو آزمایش نمی کند ، اما ما در سال 2008 یک بار آزمایش را با پنج دستگاه تصفیه هوا انجام دادیم که ادعاهایی برای حذف بو ارائه می شد. برای این آزمایش ، ما ارزیابی کردیم که چگونه این ماشین ها بوی پخت و پز را از بین می برند. نتایج: تنها دو دستگاه توانستند این کار را انجام دهند زیرا از فیلترهای کربنی بسیار بزرگ و ضخیم استفاده می کردند.

ژنراتورهای ازن: این ماشین ها ازن تولید می کنند ، مولکولی که می تواند با آلاینده های خاص واکنش داده و ترکیب شیمیایی آنها را تغییر دهد. این می تواند منجر به کیفیت هوای خطرناک در محیط داخلی شود و CR این نوع تصفیه کننده هوا را توصیه نمی کند. سازندگان دستگاه های تولید کننده ازن اغلب ادعا می کنند که این دستگاه ها سطوح ایمن ازن را از خود ساطع می کنند ، اما در گذشته ، آزمایش های ما نشان می داد که حتی در تنظیمات پایین ، برخی از مولد های ازن به سرعت از محدوده 0/05 قسمت در میلیون دستگاه غذا برای داروهای پزشکی فراتر رفتند. به علاوه ، مطالعات مورد بررسی توسط EPA نشان داده است که سطوح پایین ازن - عنصر اصلی دود - آلاینده های داخلی را به طور موثر از بین نمی برد. مطالعات همچنین نشان می دهد که ازن با کاهش عملکرد ریه و افزایش خطر سوزش گلو ، سرفه ، درد قفسه سینه و التهاب بافت ریه ارتباط دارد. ازن همچنین ممکن است آسم ، آمفیزم ،

دستگاه های تصفیه هوا الکترونیکی: رسوب دهنده ها و یونیزه کننده های الکترواستاتیک ذرات موجود در هوا را شارژ می کنند 

اشعه ماوراء بنفش میکروب کشی (UVGI): برخی از تولیدکنندگان ادعا می کنند که دستگاه های تصفیه کننده هوا با لامپ های UV ، میکرو ارگانیزم های  موجود در هوا را از بین می برند. اما برخی ازآن ها در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم هستند. برای کار ، اشعه ماوراء بنفش باید به اندازه کافی قدرتمند باشد و قرار گرفتن در معرض آن به اندازه کافی طولانی - چند دقیقه تا چند ساعت و نه چند ثانیه معمولی برای اکثر دستگاه های تصفیه کننده هوا UVGI - م toثر باشد. CR فناوری UVGI را آزمایش نمی کند ، اگرچه برخی از دستگاه های تصفیه کننده مکانیکی هوا که ما آزمایش می کنیم ممکن است این عملکرد را داشته باشند.

اکسیداسیون فوتوکاتالیستی: PCO از اشعه ماوراء بنفش و یک فتوکاتالیست مانند دی اکسید تیتانیوم برای تولید رادیکالهای هیدروکسیل که اکسید کننده آلاینده های گازی است ، استفاده می کند. بسته به آلاینده ، این واکنش گاهی اوقات می تواند محصولات جانبی مضر مانند ازن ، فرمالدئید ، دی اکسید نیتروژن و مونوکسید کربن تولید کند. CR در حال حاضر فناوری PCO را آزمایش نمی کند. تحقیقات میدانی کمی در مورد اثربخشی تصفیه کننده های هوا PCO انجام شده است ، اما یک مطالعه آزمایشگاهی که توسط محققان دانشگاه سیراکوز در نیویورک انجام شده است ، نشان می دهد که این دستگاه ها هیچ یک از ترکیبات آلی فرار (VOCs) که معمولاً در هوای داخل خانه یافت می شود را به طور موثر حذف نمی کند. به

نوع PCO معروف به PECO اخیراً از تولید کننده Molekule پدیدار شده است. ما دستگاه تصفیه هوا را آزمایش کردیم ، و در آزمایشات ما برای حذف گرد و غبار ، دود و گرده نتیجه خوبی نداشت.

 

دستگاه تصفیه هوا در آزمایشگاه CR آزمایش می شود.


مایکل سدلک ، تکنسین تست CR ، بر آزمایش کاهش ذرات Blueair Blue Pure 211+ در اتاق آزمایش مهر و موم شده ما نظارت می کند.


سوالات متداول

[powr-faq]

دیدگاه بگذارید...

لطفا فیلدهایی که با * مشخص شده اند را تکمیل نمایید.